Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Poradna > Lidské léky u zvířat

Lidské léky u zvířat



Ibuprofen, Brufen, Flamexin, Ibalgin,Aspirín…patří psovi a kočce jako „domácí“ první pomoc od majitele? ……..NE !!

Od „doby acylpyrinu“ (t.j. používaní kyseliny acetylsalicylové)přibyly do skupiny nesteroidů desítky nových látek, které jsou základem pro tuto skupinu léčiv. Jejich hlavní účinek je protizánětlivý, tlumící bolest,působí proti horečce a otoku…proto se tato léčiva v humánní i veterinární praxi používají k tlumení více druhů bolesti jak vnitřní, tak svalové, ke zvýšení pooperačního komfortu pacientů, ke snížení zánětlivých stavů, ke zmírnění otoků a horečky.
Právě pro tento široký rozsah pozitivního vlivu jsou bežně dostupné v lekárnách, hojná je i reklama v médiích a jsou tedy značně rozšířené k domácímu užití u lidí. A právě tady je kámen úrazu. Relativně bezpečné použití těchto léků u člověka je ve velkém kontrastu s negativním účinkem na trávicí trakt psa a kočky.

Vynecháme popis mechanismu účinku těchto léků, nám stačí vědět, že tyto léky často způsobují nechutenství, zvracení, krvavý průjem, vznik erozí a vředů trávicí trubice, poruchy srážlivosti krve, jaterní a renální dysfunkce.
Jen pro zjednodušení : dávka 40mg/Kg hmotnosti dokáže u psa způsobit vážné zdravotní komplikace končící někdy až úhynem (tj.běžný 400mg ibuprofen je vážnou hrozbou pro 10kg psa!).Použití aspirínu u kočky je spojené s možnou poruchou srážlivosti krve.

Veterinář se běžně setkává s náhodným pozřením léků (zejména u šteňat), nebo po podání majitelem, který v dobrém úmyslu chtěl zvířeti ulevit. Ale pozor, potkávám se i s indikací přímo od veterináře, který ve snaze najít levnejší varianty léků tlumících zánět a bolest sahá po humánních přípravcích!

Snažte se tomu opravdu vyhnout, protože následné komplikace přináší s sebou mnohem vyšší náklady na terapii. Podobně po náhodném pozření léku je dobré vyhledat veterinu, kde jsou pejskovi preventivně podány léky s ochranným účinkem na trávicí trakt. Taky po vědomém podání a vzniku obtíží jako je nechutenství, malátnost, průjem, zvracení apod.,neprodleně navštivte lékaře a pravdivě ho informujte, protože to usnadní diagnostiku a zlehčí výběr správné další terapie.

Veterinární praxe často vyžaduje použití této skupiny léčiv, proto veterinární trh má k dispozici velký výběr bezpečných analgetik/antiflogistik jako nepr.Rimadyl, Norocarp, Carprodyl,Meloxidyl, atd. , které Vašemu malému pacientovi pomůžou zmírnit bolest, otok, horečku a zánět, aniž by mu hrozily vznikem vážných zdravotních komplikací.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů