Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Poradna > Očkujte psy proti tetanu

Očkujte psy proti tetanuOnemocnění u pejska vyvolává bakterie, která se nachází v půdě, v trusu koní, hospodářských zvířat, atd. V naší lokalitě (Nebušice, Kopanina, Praha-Západ) máme hodně koní, lesní zvěře, a proto je riziko nákazy opravdu vysoké.

Vstupní bránou infekce je hluboké zranění, vbodnuté cizí těleso, ale nejčastěji je to dáseň po vypadlém mléčném zubu u šteňat. Šteňata ráda okusují dřevo, klacky, hrabou v zemi, tudíž možností nákazy je hodně.

Příznaky onemocnění zaznamenáme 6-12 dnů po průniku bakterie do rány. U psa pozorujeme ztuhnutí svalstva, topornou, bolestivou chůzi, typickým je postavení uší, výraz tváře, ústní koutky jsou stažené dozadu, vzniká výhřez 3. víčka.

Zvíře trpí v křeči, leží na boku s hlavou zvrácenou dozadu. K úhynu dochází často navzdory intenzivní péči a léčbě v důsledku ochrnutí dýchacích svalů. Terapie bývá náročná, nákladná, zdlouhavá.

Právě proto považuji prevenci za velice důležitou. Dnes už máme na trhu vakcinu pro psy, která spolehlivě chrání před rozvojem této nemoci.

Vakcinaci je možné zahájit již od 12.týdne věku, tedy ještě v dostatečném předstihu před obdobím výměny zubů. Očkovat je možné samozřejmě i starší pejsky. První aplikace se zopakuje do 3 týdnů, další revakcinace je za 2 roky.

Jako součást prevence bráníme štěňatům v době výměny mléčných zubů v okusování klacků, dřeva, hlíny, atd. Ke žvýkání používáme bezpečné tvrdé hračky z gumy. Kompletní cena vakcinace a prohlídky pejska u nás je 550.- CZK.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů