Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Poradna > Sametka podzimní

Sametka podzimní



sp.jpg

Trápí Vás také náš společný letní problém?…Od července do září jste poštípaní na všech možných i nemožných místech těla? Ukrutně to pálí a svědí? Kouše si pes tlapky? Nacházíte drobné oranžové tečky kolem čumáku, v meziprstí, kolem uší?…. Je tu zas !!! Sametka podzimní- Neotrombicula autumnalis.

Nesprávně označována někdy jako sviluška je pěkná potvůrka, která dokáže potrápit leckterého živočicha včetně lidí. Patří mezi roztoče, žije v půdě a miluje vlhké a teplé počasí. Její larva (drobná oranžová tečka velikosti 0,25-0,5 mm) se živí natrávenými buňkami živočichů (ne krví). Číhá na nás v trávě, uchytí se , vstříkne do kůže hostitele trávicí enzym a krmí se natrávenou tkání. Vyvolává to bouřlivou alergickou reakci, vznikají červené svědivé pupínky (i když larva už byla odstraněna).

Co použít jako prevenci?

Pomáhá aplikace přípravku Frontline, ale larvy sametek jsou velice houževnaté.Vhodné je používání repelentů (Arpalit), okamžité ostranění larev z kůže, použití Biokillu (u zvířat) a Difussilu-H u lidí (obchůdek jsme u nás již vydatně předzásobily).V případě extrémního svědění může vznikat plošná alergická reakce (Hot-Spot), která vyžaduje intenzivnější léčbu.

(POZOR!! U všech druhů protiparazitárních prostředků kontrolujte vhodnost/ nebo toxicitu při použití u kočky!!)

Tady se na sametku podzimní můžeme podívat zblízka: