Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Poradna > Správné odčervování psů a koček

Správné odčervování psů a koček



První: když nevidím ve stoloci parazita, můj pes nebo kočka žádné parazity ani nemá. Chyba!!

Vnitřní parazité překonávají různá vývojová stádia, kdy migrují celým hostitelským organismem. Jejich larvální stádia putují celým tělem, provrtávají játra, plíce, sliznici střev, žaludku, atd. Dospělci dosáhnou finálního místa v těle, kde se množí a kladou vajíčka, které zvíře nejčastěji vylučuje trusem. Tím se zvyšuje zamoření vnějšího prostředí infekční stolicí psů a koček .Když zvíře vyzvrací dospělé červy, nebo je naleznete ve stolici, je to vždy znak výrazné parazitární invaze. Mírnější formy odhalíme jenom koprologickým vyšetřením trusu. Přineste vzorek stolice Vašeho psa, nebo kočky v plastové krabičce – dozvíte se, jak na tom s parazity jsou. Příjem vzorků: Po-Streda (9-11hod).

Druhý:podání odčervovacích tablet působí preventivně, tudíž po odčervení se moje zvíře cca 6 měsíců nemůže nakazit. Chyba!!

Běžné tabletové odčervovací tablety usmrtí populaci dospělých červů v danou chvíli. Když je následně zvíře vystaveno silné infekci, může dojít k opětovnému nakažení parazity.

Moderní trh poskytuje nyní více variant boje s vnitřními a vnějšími parazity.

Je nutné připomenout, že nositelkami zárodků tasemnic jsou blechy, tudíž program odčervení a odblešení jde ruku v ruce. Proto doporučujeme kombinované kapičkové SPOT-ON přípravky, které jsou zároveň určeny k boji proti blechám. Po podání na kůži zaručí i odčervení psa a kočky.
Mnozí majitelé koček vědí, jakou zručnost někdy vyžaduje podání tablety u kočky. Pro kočky, které nesnesou podání tabletových odčervovadel máme také SPOT-ON formu odčervení.

U mláďat a zvířat z venkovních chovů doporučuji přípravek , který je účinný v boji proti ušnímu svrabu, blechám, roztočům, škrkavkám a tasemnicím zároveň. U každé kočky pravidelně kontrolujte čistotu uší. Přítomnost tmavého suchého znečištění ucha signalizuje přemnožení ušního svrabu.
Nezapomeňte na dovolenkové období, kdy cesta do jižních oblastí vystavuje zvíře riziku nakažení se tzv.srdcovými červy. Jejich larvy se dostanou do těla po poštípání bodavým hmyzem. Proto doporučujeme cca 4 týdny před cestou a také po ní ošetřit pejska kapičkou, která tato larvální stadia srdcových červů spolehlivě usmrcuje.

Věnujte otázce odčervení zvýšenou pozornost, vnitřní a vnější parazité oslabují imunitu zvířat, způsobují kožní a orgánové onemocnění, zvyšují vnímavost vůči dalším nemocem.

Příjem vzorků na koprologické vyšetření: Po-Streda (9.00-11.00). Pouze v plastových krabičkách, ne ve skle.